Porady dotyczące zakupu kołdry -
Materiał i wypełnienie mają kluczowe znaczenie
Podczas poszukiwania nowej kołdry wybór między włóknami naturalnymi a syntetycznymi ma kolosalne znaczenie. Który materiał i jakie wypełnienie są jednak najlepsze? I dla kogo? Poniżej prezentujemy informacje, jaką kołdrę należy kupić.
Indywidualne odczuwanie temperatury przez nasze ciało ujawnia się dopiero w nocy: Podczas gdy jedni trzęsą się i marzną, inni uruchamiają swoistą wewnętrzną „elektrownię cieplną”, która pozwala spać komfortowo i ciepło, nawet zimą i przy otwartym oknie! Ale nie każdy musi od razu przenosić się do swojej własnej sypialni. Rozwiązanie jest znacznie prostsze: Każda osoba korzysta z kołdry dostosowanej do swojej gospodarki termicznej. Łatwiej jest jednak to powiedzieć niż zrobić, bo każdy zainteresowany zakupem nowej kołdry, szybko zadaje pytanie: „Którą kołdrę wybrać?” Na rynku dostępnych jest wiele wariantów wypełnienia, ponadto sposobów pikowania kołder jest również co niemiara...
Zalety kołder z włókien syntetycznych
Trzy najczęstsze wypełnienia łóżek to włókna syntetyczne, puch lub włosie naturalne. Najbardziej popularne w naszym kraju są te pierwsze: A więc kołdry wykonane z materiałów sztucznych, takich jak mikrofibra (puste włókna poliestrowe). Przemawia za tym wiele dobrych powodów: Kołdry syntetyczne mają zwykle niższą cenę zakupu niż ich konkurenci z włókien naturalnych. Są przytulne, lekkie i można je bez problemu prać w pralce, nawet w wysokich temperaturach wody.
Następnie łatwo je wysuszyć na powietrzu. Brzmi jak idealny wybór, zwłaszcza dla alergików, którzy reagują np. na roztocza kurzu domowego, a dla których regularne sprzątanie pościeli to obowiązek.
Wady kołder wykonanych z włókien syntetycznych
Kołdry z syntetycznym wypełnieniem mają jednak kilka wad: Jeśli przykładowo, jak wspomnieliśmy na wstępie tego artykułu, zimą szybko marzniesz, lepiej skorzystaj z jednego z pozostałych wariantów.
Kołdry z włókien syntetycznych nie tylko gorzej odprowadzają wilgoć, jak np. tę z potu, ale pozwalają ciepłu szybciej się z niej wydostać, niż ma to miejsce, chociażby w przypadku wkładu puchowego.
Zalety puchu jako materiału wypełniającego
Podczas dokonywania wyboru, jaką kołdrę wybrać, szybko natkniesz się na kołdry puchowe. Puch gęsi lub kaczy ma znacznie lepsze działanie cieplne w porównaniu z włóknami syntetycznymi: Miękkie pióra lepiej izolują, a jednocześnie zapewniają suchość, ponieważ lepiej odprowadzają wilgoć. Wszyscy pocimy się bowiem w nocy i tracimy nawet do litra płynów. Według fachowych badań puch pochłania do 15 razy więcej wilgoci niż poliester. A my wszyscy wiemy, że: suchy oznacza jednocześnie ciepły.
Ponadto kołdry z naturalnego puchu oferują szczególnie dobre właściwości klimatyczne: Około dwóch milionów maleńkich gałązek zwisających z trzonu puszystych piór w puchowej kołdrze splata się niczym wachlarz i doskonale zatrzymuje ciepło naszego ciała. Aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci wchłoniętej przez kołdrę w nocy, zawsze rano dobrze jest przewietrzyć kołdrę i potrząsnąć nią.
Wada kołdry puchowej: trudniejsze czyszczenie
Przy wszystkich swoich zaletach, kołdry puchowe mają niestety również swoje „wady”: Ich czyszczenie jest znacznie bardziej skomplikowane niż w przypadku kołder z włókna syntetycznego. Minimalne wymagania to duża pralka i suszarka. Ale nawet wówczas nie mamy gwarancji, że kołdra bez problemu przetrwa proces prania: Puch często zbija się w grudki podczas prania i nie jest już równomiernie rozłożony w pikowanych obszarach, co powoduje utratę zarówno właściwości termicznych, jak i przytulności.
Co można zatem zrobić? Zdecydować się na drogie czyszczenie zamiast prania, albo zlecić wypełnienie kołdry w specjalistycznym sklepie, co również będzie kosztownym przedsięwzięciem.
Naturalne alternatywy wypełnienia
W rzeczywistości istnieją jednak materiały, które pochłaniają i rozpraszają wilgoć nawet lepiej niż puch przy tych samych parametrach termicznych: Są to kołdry wykonane z sierści zwierzęcej, takiej jak kaszmir lub sierść wielbłąda. Są one szczególnie dobre dla osób, które bardzo się pocą podczas snu. Wada: Wypełnienia z naturalnego włosia są znacznie cięższe i nie tak przyjemnie puszyste jak pościel puchowa.
Koce z bawełny, jedwabiu lub dzikiego jedwabiu oferują „gorącym śpiochom” podobnie dobry klimat podczas snu. Nie są jednak nawet w przybliżeniu tak ciepłe, jak kaszmir i sierść wielbłąda. Stanowią raczej idealny wybór na lato, kiedy w sypialni jest już stosunkowo ciepło.
Pikowanie kołder zimowych
Zastanawiając się, jaką kołdrę kupić, warto zwrócić uwagę nie tylko na walory wewnętrzne. Pikowanie to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy z zewnątrz. Pikowanie stosowane jest z dwóch powodów: Z jednej strony szwy usztywniają wypełnienie, z drugiej wpływają na izolację termiczną. Przykładowo szwy kołder zimowych są zwykle zaopatrzone w wewnętrzne poziome wstęgi i są przeszyte w kratkę tej samej wielkości, która utrwala luźne wypełnienie (tzw. konstrukcja kasetowa). W zależności od pożądanej mocy cieplnej wysokość wstęgi waha się od dwóch do 15 centymetrów. Większa objętość w szwie ma na celu zapobieganie tworzeniu się zimnych stref w szwach pikowania z powodu braku wypełnienia.
Pikowanie kołder letnich
W przypadku kołder letnich podczas pikowania materiał jest przyszywany do materiału (kołdry), dzięki czemu nadmiar ciepła może uciec. Kołdry z luźnym wypełnieniem, takim jak puch, mają inny rodzaj pikowania niż te ze zintegrowaną włókniną, taką jak sierść zwierzęca, jedwab czy włókna syntetyczne. Jedynym rodzajem kołdry bez pikowania jest tzw. kołdra niepikowana lub „kołdra balonowa”. W tym przypadku całe wypełnienie spoczywa luźne w poszewce. Jednak w porównaniu do nowoczesnych płaskich kołder, ten puchaty typ kołdry traci coraz więcej zwolenników.
Rozmiar i żywotność kołdry
Kupując kołdrę, należy upewnić się, że całe Twoje ciało wygodnie zmieści się pod kołdrą. Osoby o wzroście do 1,80 m zwykle dobrze poradzą sobie z pojedynczą kołdrą o standardowym formacie (135 x 200 cm), natomiast osoby wyższe powinny wybrać kołdrę w rozmiarze komfortowym (155 x 220 cm), aby uzyskać optymalny komfort podczas snu. Jeśli oboje partnerzy śpią spokojniej i mają bardzo podobne wymagania cieplne, warto rozważyć również kołdrę podwójną (200 x 200 cm). Ogólna zasada brzmi następująco: Każdy rodzaj kołdry należy wymienić po około pięciu latach.
W skrócie:
- Jeśli chcesz, żeby było tanio i nieskomplikowanie, kołdra syntetyczna będzie dobrym wyborem. Włókna syntetyczne są również bardzo odpowiednie dla alergików. Trzeba jednak iść na kompromisy w zakresie utrzymywania ciepła i regulacji wilgotności.
- Kołdry puchowe mają lepsze właściwości niż włókna syntetyczne, dzięki czemu zapewniają spokojniejszy sen: są bardziej przytulne, cieplejsze i dobrze odprowadzają wilgoć. Wada: skomplikowane czyszczenie.
- Jeśli dużo się pocisz, najlepiej postawić na włókna naturalne, takie jak kaszmir czy sierść wielbłąda. Latem może to być również jedwab lub bawełna.